Artikel

Gå tilbage til oversigt

Vejret ved Ørnereservatet – og månen, nordlyset og stjernerne i aften

Skal du besøge os? Se vejret ved Ørnereservatet lige nu og de næste dage – og følg månen, nordlyset og stjernehimlen, når det bliver mørkt.

Vejrsiden viser vejret lige her ved reservatet på Tuen mellem Tversted og Ålbæk: temperatur, vind, regn og solens op- og nedgang lige nu, time for time det næste døgn og for de næste 7 dage. Der er også en knap til DMI's varsler, hvis der skulle være storm eller skybrud på vej.

Vores forevisning foregår udendørs og varer ca. en time, så det er rart at vide, om I skal have regntøj eller solhat med. Vi aflyser ikke ved almindeligt regnvejr – kun ved storm eller styrtregn. Når mørket falder på, viser siden månens fase, chancen for nordlys de næste nætter, hvilke planeter du kan se i aften, og et stjernekort.

Under »Kom hertil« får du hjælp til at komme hertil med bus og tog, færge eller fly. Åbn siden på mobilen, inden I kører hjemmefra – den kræver hverken app eller login, og under »Flere detaljer« finder du fx vindstød, UV-indeks og sigtbarhed.

👉 Se vejret ved Ørnereservatet

Se også de seneste billeder fra vores webcam ude i reservatet →

Husk at tjekke dagens forevisningstid, før I tager af sted. Se sæsonens forevisninger og åbningstider →

I Ørnereservatet mellem Ålbæk og Tversted.

Artiklen er fra 9. oktober 2026

 

Køb billetter og gavekort online her

Gå til webshoppen