Artikel

Gå tilbage til oversigt

Vester Slynge for et halvt århundrede siden

I anledning af Ørnereservatets 50-års jubilæum vil vi jævnligt dykke ned i arkiverne og dele sjove historier og gamle billeder. Vi lægger ud med dette luftfoto, som viser Vester Slynge for et halvt århundrede siden – præcis hvor reservatet ligger i dag.

Dengang var landskabet præget af helt åbne klitter, lav vegetation og så få træer, at man flere steder kunne se havet. Siden da har naturen ændret sig markant, og de store skovfyr har overtaget synet på de næsten 40 hektar, som vores rovfugle i dag nyder godt af.

Også bygningerne bærer på en lang historie. Den ældste del er omkring 150 år gammel (måske endda ældre) og startede som en traditionel landbrugsejendom. Den nyeste fløj stammer fra 1950'erne og var oprindeligt tænkt som et større sommerhus.

Gennem årene har vi bygget til, restaureret og udviklet området, så det i dag rummer moderne udstillinger, museum og reception. Billedet er et fantastisk minde om, hvor meget både naturen og stedet har udviklet sig, og hvor privilegerede vi er over at have været en del af rejsen i 50 år

Køb billetter og gavekort online her

Gå til webshoppen